Na trhu je celá řada obojků, jak velikostí, tvarů, barev, různé zapínání … A sakra proč je toho vlastně tolik? 🙂 Postupně si rozebereme obojky, které známe a máme osobní zkušenosti.
Klasický obojek – plastové zapínání, posuvník a popruh

Tyto obojky jsou naprosto nevhodné pro dlouhosrsté psy, je velká pravděpodobnost, že budou psům chlupy trhat a na obojku tak budete mít pořádný chomáč. Na víc jsou velmi nepohodlné a tenké. Řada výrobců nabízí tyto tenké, ať už hezky potištěné a na víc ještě s kovovou sponou, která je velmi těžká a na psí krk tak působí jako oprátka.
Pokud máte o tento typ obojku zájem, vybírejte ho pouze s plastovou sponou.

Klasické obojky – Celosoftshellové
Nejlepší volba pro všechny plemena. Tyto obojky se nabízí v celé řadě vhodných šířek, spousty různých motivů a verzí. Pro psí krk je softshell velmi pohodlný a jemný materiál. Obojky se většinou nabízejí ve verzi klasické a polostahovací. S plastovou nebo kovovou sponou.
Tyto obojky mají softshell z obou stran. Jaká je jejich nevýhoda? Pokud obojek příjde do kontaktu s vodou, většinou dlouho schne.
A jaká je jich další výhoda? I po letech užívání a praní vypadájí stále jaké nové, úžasný materiál 🙂

Biothane / voděodolné obojky
Tyto obojky jsou poměrně novinkou na trhu, jedná se velmi zajímavý materiál, která já osobně doporučuji pro všechny prasopejsky a vodomilce. Antibakteriální, lehce omyvatelné materiál, který nikdy neobarví srst. Na víc řada pejskařů bojuje se zápachem na látkovém obojku, u těchto obojků jsem to nezaznamenala.
Nevýhoda – mohou se zdát o něco tvrdší pro psí krk, problém s dostupností různých šířek.
Tyto obojky můžete zakoupit ve variantě opaskové, klasické (tedy ze sponou) a dokonce i stahovací.

Kožené obojky
Kožené obojky jsou velmi specifické, z větší části je sežene v opaskové variantě. U kožených obojků je opravdu potřeba si dát pozor na jejich zpracování, protože se může stát že obarví psí krk. Na víc kožený obojek nesmí nikdy do vody, jejich údržba je také problematická.
Avšak při správně péči a hlavně kvalitě koženého obojku, vám tento obojek může sloužit dlouhá léta, dále je potřeba dát pozor na kvalitu kůže a její tvrdost – opět může vytrhávat chlupy.
U nás jsou kožené obojky tabu a raději volíme softshell či biothane.
Světélkující obojek
Na trhu je celá řada šílené blikajících obojků, zejména do podzimních a zimních dní. Možná řada z Vás bude překvapena, ale my tyto obojky vysoce nedoporučujeme. U řady psů může docházet ke zmatenosti a řekněme si to na rovinu kdo z Vás by chtěl na krku nosit svítící obojek?
Místo svítícího obojku jsme navrhli jemnější variantu a to fosforeskující výšivkovou niť, která nepůsobí tak agresivné jako řada blikajících obojků.

Pokud tě zajímá jiný typ obojku, napiš nám a my ho doplníme 🙂